Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

54
Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Bankacılık işlemlerinde büyük önem arz eden işlemlerden birisi olan kredi notu herkesçe önemli bir durumdur. Kredi veya kredi kartı başvurularının gerçekleşmesine olanak sağlayan kredi notu tamamen bir kişinin banka geçmişine bağlı olmak üzere değerlendirilmektedir. Tamamen merkez bankası havuzunda barınan ve kişilerin kredi veya kredi kartı ödemelerini yapmamaları sonucunda kredi kayıt bürosunun merkez bankasına bilgi vermesi sonucunda merkez bankasının kişilere verdikleri kredi notu skalasından ibarettir. Kredi notu değeri bugün 18 yaşını resmi olarak doldurmuş her bir kişi için online olarak aktif edilmektedir.

Kredi notu nereden sorgulanır ?

Kredi notunu öğrenebilmenize yönelik birden çok işlem bulunmaktadır. Bunların arasında en iyi kredi notu sorgulama kanalı olan ve aynı zamanda merkez bankası havuzuna bağlı olan findeks üzerinden T.C kimlik numarasıyla sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama işlemlerinde çıkacak her bir kredi notu değeri güncelliğini korumayabilir. Bunun sebebi ise merkez bankasının her 6 ay’da bir kredi notu değerlendirmesi yapması ve çıkan sonucu ekrana yansıtmasıyla alakalı bir durumdur. Bu sebeple kişiler esas kredi notunu öğrenmek ve güncel olan kredi notunu öğrenmek istiyorlarsa muhakkak ücret karşılığında online sorgulama işlemi yaptırarak ilgili raporu gerek internetten, gerek cep telefonundan alabilirler.

Kredi notu ne zaman güncellenir ?

Kredi notunun yeniden sorgulanması ve bu vesile ile güncellenmesi her bankacılık açısından önemlidir. Bizzat sizin yapacağınız işlemle beraber skor değişeceği gibi bu değişen skor her banka tarafından yenilenmiş olacaktır. Bu konuda banka sizin gördüğünüz değeri göreceği için sizin kredi notunuz bugün artsa dahi güncellenmediği sürece artmamış olarak görülecek ve buna göre işlem yapılacaktır. Ki bunun için kredi notu değerinin güncellenmesi oldukça önemli bir konudur.

Kredi notu bankadan nasıl sorgulanır ?

Bankaların kendi müşterilerine sağlamış olduğu kredi notu sorgulama işlemide aynı şekilde findekse bağlıdır. Bankalardan öğreneceğiniz kredi notu çok kapsamlı olmamakla beraber var olan kredi notu değerinizi görebileceksiniz. Çoğu bankanın sunmuş olduğu bu kredi notu sorgulama işleminde ki veriler tamamen esas olan site findeks’den alınmaktadır. Ki kredi notu öğrenme işlemlerini findeks üzerinden yapmanız en doğrusu ve en sağlıklısı olacaktır.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kredi_notu

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın