Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

16
kredi cekebilmek icin kredi notu degeri
kredi notu kac olmali

Kredi notu değeri, kredi ve kredi kartı başvurusunda değerlendirmeye alınan ilk kriterdir. Kredi notunun değeri, kredi ve kredi kartı başvurusunun onaylanması için “İyi / Çok İyi” değerlerine sahip olmak zorundadır. iyi ve çok iyi kriterleri için belirlenen kredi notu değerleri şunlardır:

  • 1500 ila 1699 arası – İyi
  • 1700 ila 1900 arası – Çok İyi

Belirtilen kredi notu değerine sahip olunmadan, bankaların vereceği kredilerden faydalanma imkânı düşük olacaktır. Bankalar tarafından belirtilen kredi ve kredi kartı başvuru koşullarının ilk sırasında, kredi notu yer almaktadır. Kredi notunun düşük olması durumunda, kefil ya da teminat gibi güvenceler talep edilmekte ya da başvurular tamamen geçersiz sayılmaktadır.

Kredi Notunun Önemi Nedir, Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu sistemi, bankalardan daha önce kredi ya da kredi kartı alan kişiler için oluşturularak, yeni kredi işlemlerinde bankaların bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Daha önce hiç kredi ya da kredi kartı almayan kişiler, “0” değerinde kredi notuna sahip olmaktadır. Bankaların belirlediği şartlarda kredi ve kredi kartı ödemesini gerçekleştiren, kredi borçları için hakkında yasal işlem başlatılmayan ve borçlarının asgari ödemelerini aksatmayan kişiler, yüksek kredi notuna sahip olmaktadır. Kişiler adına belirlenen kredi notları, tüm bankalar tarafından görüntülenmekte ve banka başvuruları için belirleyici etken oluşturmaktadır. Kredi notu değeri, yeni banka kredilerinin düzenli şekilde ödenmesiyle birlikte artabilir ya da azabilir. Kredi notu düşük olan kişiler, istedikleri gibi kredi ya da kredi kartı kullanamayacaktır.

Kredi Notunun Değeri Nasıl Belirlenir?

kredi notu degeri
kredi notu hesaplama

Kredi notunun belirlenmesi için kişilerin geçmişten bugüne kadarki kredi ve kredi kartı ödemeleri değerlendirilmektedir. Kredi notunun hangi kategoride olduğunu belirlemek için değer tablosu hazırlanmıştır:

  • 0 değerindeki kişiler, daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmamış kişilerdir.
  • Kredi notunun 1 ila 699 aralığında olması “En Riskli” grup olarak değerlendirilmektedir. Bu kişilerin kredi ve kredi kartı talepleri, doğrudan reddedilmektedir.
  • 700 ila 1099 puan aralığına sahip kişiler “Az Riskli” grupta yer almaktadır. Banka tarafından inceleme yapıldıktan sonra, sınırlı limitte kredi ve kredi kartı kullanımına izin verilmektedir.
  • 1500 ila 1699 değer aralığındaki kişiler “İyi” kategoride değerlendirilir.
  • Kredi notunun 1700 ila 1900 aralığında olması “Çok İyi” olarak değerlendirilmektedir. Bu kişilerin talep ettikleri kredi ve kredi kartları, ek teminat istenmeden kabul edilmektedir.

Kredi notunun değeri sıfır olan bir kişi, ilk defa kredi almak için farklı şekilde değerlendirilecektir. Kişiler adına olan faturaların ve vergi borçlarının ödenme düzenine göre, bankalar kredi notları hakkında bilgi sahibi olmaktadır.

Ayrıca Bankaların Konut Değerine Göre Kredi Verme Oranları hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Verilir Mi?

Düşük kredi notu karşılığında kredi kullanmak isteyen kişiler, kredi ya da kredi kartı için herhangi bir teminat göstermek durumundadır. Bankalardan alınmış eski kredi ve kredi kartlarına ait borçlar, başvuru öncesinde ödenmek durumundadır. Bankalar tarafından belirlenen kredi notunun altında olan kişiler, kendi talep ettikleri limitlerde kredi kullanamazlar. Kişilerin aylık gelirleri ve sahip oldukları mülkiyetleri değerlendirildikten sonra, teminat ve kefil karşılığında kredi kullanımına izin verilebilir.

Kredi Notunun Yükseltilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi notunun yükselmesi için bankalara olan tüm borçların yapılandırılması gerekir. Yapılandırma sonrasında, aylık taksitlerin düzenli şekilde ödenmesi ve asgari ödemelerin aksatılmaması gerekir. Kredi notunun yükseltilmesinde etkili olan bir diğer uygulama, bankalardan düşük limitli kredi kartı alınması ve tüm taksitlerin düzenli şekilde ödenmesidir. Kart taksiti ve faturaların düzenli ödenmesi durumunda, ortalama 3 ay içerisinde kredi notunuz yükselecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın