Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ve Öğrenilir?

12
kredi notu nasil ogrenilir
kredi notu yukseltme

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin bunu nasıl yapacağı konusu özellikle kredi kullanmak için bankaya başvurmak kişiler tarafından merak edilmektedir. Kredi notu aslında ilk olarak Amerika’da 1980’lerde ortaya çıkan bir kavram olup kişilerin veya şirketlerin bankalar nezdindeki kredibilitesinin veya itibarının sayıya dökülmüş halidir.

Türkiye’de kredi notu kavramı ve kişilere ortak bir havuzda kredi nottu verilmesi yaklaşımı ilk olarak 1995 yılında Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının katılımı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun kurulması ile başlamıştır. Bu oluşumum kurulması ile bankalar Kredi Kayıt Bürosu çatısı altında birbirleri ile müşterilerinin çek, ödeme veya varlık durumlarını paylaşmaya başlayarak müşterileri için ortak bir kredi istihbarat havuzu kurdular. 2005 yılında ise Kredi Kayıt Bürosu FİNDEKS adı ile markalaşarak hem bankalara hem de aynı zamanda kişilerin kendilerine ve özel kurumlara hizmet vermeye başladı.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun neye göre hesaplandığı konusu bankaların belirlemiş olduğu belli başlı bazı temek kriterlere dayanır. Kredi notu sayısal olarak 0 ile 1900 arasında değişen bir nottur. Buna gör;

 • 0 – 699 arası çok riskli,
 • 700 – 1099 arası orta riskli,
 • 1100 – 1499 az riskli,
 • 1500 – 1699 normal,
 • 1700 – 1900 arası çok iyi not kabul edilir.

Kredi notu hesaplanırken bankalar kişinin aşağıdaki durumlarına göre not verirler:

 • Kişinin geçmiş ödeme düzenliliğinin etkisi %35,
 • Kişinin mevcut borç durumunun etkisi %35,
 • Kişinin mevcut kredilerinin etkisi %11,
 • Kişinin ne sıklıkla kredi kullandığının etkisi %10,
 • Diğer etkenler (yaş, meslek, ikamet edilen şehir vb) %9.

Buna göre kişilerin bankalarla düzenli bir çalışmasının olması kredi notuna olumlu etki eder. Yani örneğin bankadan hiç kredi kullanmamış ancak aylık maaşı 20.000 TL olan bir kişinin kredi notu aylık maaşı 5.000 TL olan ancak zaman zaman bankalardan kredi alıp bunu düzgün bir şekilde ödeyen bir kişiden çok daha düşük olabilir.

Kredi Notunu Kim Belirler?

kredi notu ogrenme
kredi notu belirlenmesi

Kredi notunu hesaplayan ve belirleyen kurum artık Kredi Kayıt Bürosu’dur. Kredi Kayıt Bürosu bu notları hesaplamak için gerekli verileri ve bilgileri ise bankalardan alır. Diğer yandan kredi notunun nasıl ve neye göre hesaplandığını bilmek kişilere kendi kredi notu durumlarını düzeltmek için de imkan verir. Örneğin bir kişi ileride ihtiyaç duyduğu zaman daha rahat kredi alabilmek için harcamalarını daha çok kredi kartına kaydırıp banka ile olan çalışmasını arttırabilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin kredi notunu öğrenmesi için FINDEKS’te hesap açması yeterlidir. 2020 itibariyle FINDEKS kişilere 6 TL’den başlayan işlem ücretleri ile kredi notlarını bildirmektedir. Diğer yandan FINDEKS’in daha ayrıntılı paketlerini alıp kişiler kredi notlarını sürekli takip edebilir, detaylı raporlar alabilir ve kredi notu ile ilgili tavsiyeler alabilir.

Ayrıca SMS ile kredi başvurusu alan bankalar listesine bakabilirsiniz.

Kredi Notunu Kimler Görebilir?

Size ait kredi notunu öğrenebilecek kişi veya kurumlar başta banka ve finans kurumlarıdır. Ancak bunun yanında örneğin araç kiralama firmaları gibi diğer kurumlar da kişilerin kredi notlarını talep edebilmektedir. Bunun dışında bir kişi veya firma FINDEKS nezdinde vereceği izin ile başka bir kurumun kendi kredi notunu görmesine izin verebilir.

Kredi Notları Nasıl Yükseltilir?

Sahip olduğunuz mevcut kredi skorunu arttırmak için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi notu bankacılık kaynaklı bir nottur ve bankacılık geçmişiniz ne kadar iyi ve uzun ise notunuz o kadar yüksek olur.
 • Harcamalarınızı ve ödemelerinizi mümkün olduğunca banka sistemi içinde yapmanız gereklidir.
 • Çalıştığınız banka ile uzun ve istikrarlı bir çalışma geçmişiniz kredi notunuza olumlu etki eder.
 • Hiç ihtiyacınız yoksa bile cüzi bir miktar ihtiyaç kredisi alıp bankaya ödemeniz kredi notunuza olumlu etki eder.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın