Kredi kartı borcu sicili nasıl temizlenir

68
Kredi kartı borcu sicili nasıl temizlenir

Kişilerin bankalardan kredi almaları ve kredi kartı kullanmaları ile oluşan kişisel borçlarını ödememeleri neticesinde düşük kredi sicili ve kredi notuyla karşılaşabilirler. Ödemeleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmayan ve borcuna sadık olmayan müşteriler sonraki dönemlerde yine bankayla herhangi bir işlem yapmak istediği zaman aksi durumla karşılaşabilir. Çünkü düşük sicilli müşteriler her zaman bankalar için birer risktir ve hiçbir finansal kurum risk taşıyan müşterilerle iş yapmak istemez. Bunun için Kredi Kayıt Bürosu, kişilerce talep edilen kredilerin kabul edilmesi açısından önem arz ettiği için birçok banka tarafından takip edilmektedir.

Kredi sicilinin yükselmesi

Kredi notunuz zamanında yaptığınız ödemeler sayesinde artarken, güvenilirliğinizi sarsan herhangi bir gecikme olması durumunda düşmektedir. Kredilerle ilgili geçmiş dönemde daha büyük sıkıntılar yaşamışsanız kredi notunuz çok hızlı bir şekilde yükselmez. Kredi sicilinin daha yüksek olması için ödemelerinizi günü geldiğinde ve miktar itibariyle eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Düzenli ödeme yapmak güvenilir bir müşteri olmanın en önemli gereklerinden bir tanesidir.

Kredi kartı borcu sicili ne zaman temizlenir

Aynı zamanda şu ufak ama işinize yarayacak bilgileri vermekte fayda var: sicil düzeltmeleri çoğu zaman bankanın izlediği politikalara bağlıdır. Zamanında yasal takibe alınmış kişilerin sicilleri bile belli bir süre dolduktan sonra düzeltilebilmektedir. Ama sicilden önce ödeme alışkanlığını düzeltmeniz ve bilinçli bir müşteri olmanın gereklerini yerine getirmeniz gerekmektedir.

İnsanlar banka ile iş yaparken, bankanın sunduğu hizmet ve olanaklardan yararlanırken ödemeyi taahhüt ettikleri borçları zamanında ödemeliler. Aksi takdirde müşterinin düşük kredi notuna sahip olma ihtimali yükselir ve banka bu kişilere finansal hizmet vermek istemeyebilir. Kredi notu sorgulama sistemi ile düşük kredi notuna sahip olan müşterilere kolayca ulaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın