Brütten Nete Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

25
maas hesaplama formulu
maas nasil hesaplanir

2020 Brüt üzerinden, net maaş hesaplaması için brüt maaş ödemesinden, maaş ödemleri kapsamında kesilen SGK, işsizlik primlerini ve damga, gelir vergisi değerlerini çıkarmak gerekir. Bu işlem adımları kapsamında net maaş değerleri hesaplanır. Brütten nete maaş hesaplama kapsamında ise net maaş değerleri, brüt maaş değerlerine oranlar daha düşük hesaplama sonuçlarına sahiptir.

Örnek üzerinden açıklandığında, 2020 yılında eşi çalışmıyor olan 2 çocuk sahibi olan ve brüt 3.000 TL maaş alan sigortalı bir çalışanın maaşından, 22 TL damga vergisi, 382 TL aylık SGK gelir vergisi, 30 TL işsizlik prim vergisi kesilir. Bu duruma bağlı olarak vergi kesintileri çıkarılarak, kişinin net maaşının 2.566 TL olacağı sonucuna ulaşılır.

Brütten Nete Maaş Hesaplama Formülü

maas nasil hesaplanir
maas hesaplama yontemi

Brüt ücretten net maaşı hesaplama formülü,  ‘’ brüt maaş=net maaş tutarı+SGK pirimi+işsizlik prim ödemesi+gelir vergisi+damga vergisi ‘’ şeklinde ifade edilir. Bu formüle ait işlem adımları üzerinden brüt maaşların ne kadar net maaş tutarına karşılık geldiği, net maaşların ise brüt değerlerinin ne kadar olduğu bilgileri elde edilir.

Brütten Nete Maaş Hesaplamalarını Etkileyen Faktörler

Brütten Nete aylık hesaplamalarına etki edenler:

 • SGK’lı ve maaşlı çalışanın sahip olduğu çocuk sayısı,
 • Maaşlı çalışanın eşinin çalışma durumu,
 • Maaşlı çalışanının evlilik bilgisi,
 • Maaşlı çalışanın maaş ödemesinden kesilen SGK primi, işsizlik primi, gelir ve damga vergisi tutarları,

Bu faktörler ve faktörlere ait bilgiler Brütten nete maaş hesaplaması işlemleri sonucu elde edilen değer rakamlarını etkilerler.

Brütten nete maaş hesaplama işlemlerinde SGK primi, işsizlik primi, gelir ve damga vergisi tutarları oranlarının yükselmesi, net maaş değerlerinin daha düşük değerde hesaplanmasına neden olurlar. Diğer yandan kişinin evli olması ve çocuk sahibi olması halinde net maaşlar daha yüksek hesaplanırken, kişinin bekar olması ve çocuğa sahip olmaması halinde net maaş tutarlarında daha düşük hesaplama sonuçları elde edilir.

Evlilik Durumunun Brütten Nete Maaş Hesaplamasına Etkisi

Evli olmanın brütten nete maaş hesabına etkisi hakkında bilgiler şöyledir:

 • Maaşlı çalışan evli ve çocuk sahibi ise brüt maaş değeri üzerinden hesaplanan net maaş değeri bekar çalışanların maaşlarına oranla daha yüksek sonuca sahip olacaktır.
 • Örnek kapsamında 2020 yılında bekar olan ve brüt 3000 TL maaş alan bir kişi net maaş tutarı olarak 2.144 TL ödeme alırken, evli ve iki çocuklu olan bir 3000 TL brüt maaşlı bir çalışan 2.566 TL maaş ödemesi alır.
 • Bu bilgi kapsamında evli olan bireylerin net maaş ödemleri için eş ve çocuk yardımı ödemlerinin maaş kapsamlarına yansıtıldığı sonucuna ulaşılır.

Ayrıca sitemizden Sigorta Bilgi Gözlem Merkezi ile ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz.

Brütten Nete Maaş Hesaplama Verileri

Brütten nete maaş hesaplama sonuçları şu şekilde sıralanırlar:

 • SGK’lı olan bekar ve çocuk sahibi olmayan bir çalışan 2020 yılında 4.000 TL brüt maaş alması halinde, hesaplamalar kapsamında 2.859 TL net maaş ödemesi alır.
 • SGK’lı, evli ve 1 çocuk sahibi olan brüt 4.000 TL maaşlı çalışanlar, 2020 yılında en az 2.900 TL net maaş alırlar.
 • SGK’lıi bekar brüt 5000 TL maaş alan çalışanlar, 2020 yılında minimum 3.574 TL net maaş ödemesi alırlar.
 • SGK’lı evli ve 2 çocuk sahibi, 6000 TL aylıklı çalışanlar, 2020’de minimum 4.300 TL maaş ödemesi alırlar.

Brütten Nete Asgari Maaş Hesaplaması

Brütten nete asgari ücret hesaplaması kapsamında brüt 2.943 TL olan asgari maaş ödemelerinin net değerleri 2.324 TL olarak hesaplanır. Brütten nete maaş hesaplama işlemi kapsamında brüt maaş değerlerinden SGK prim ve vergi kesintileri düşülür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın