Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

259
askerlik borclanmasi icin kredi hangi bankalar vermektedir
askerlik borclanmasi icin kredi sartlari

Askerlik borçlanması yapmak isteyenlere 2020 yılında kredi verebilen bankalar genellikle kamu bankaları başta olmak üzere kişilere erken emekli olmaları için askerlik borçlanması tutarı kadar kredi verebilmektedir. Askerlik borçlanması esas olarak emekli olmak amacıyla yapılan bir ödeme olduğu için bankalar bu borçlanma sebebiyle istenen kredileri nispeten daha uygun şartlarda verebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Neden Yapılır?

Askerlik borçlanması yapmanın amacı askerliğini yapmış olan T.C. vatandaşı erkeklerin askerlik yapmış olduğu süre kadar borçlanma primi ödeyerek bu süreyi emeklilik hakkı kazanmak için gereken prim günlerine saydırmaktır. Askerlik borçlanması diğer yandan kişinin sadece prim ödeme gün sayısını arttırır ancak emekli olması için gereken süreyi veya emekli olma yaşını kısaltmaz.

Ayrıca askerlik borçlanması yapılsa bile kişinin askerlik yaptığı zaman ilk pirim ödeme zamanı olarak sayılamaz. Başka bir deyişle kişinin ilk sigortalı olarak kayda geçirildiği tarih kişinin askerlik yaptığı tarih değil sigortalı olarak bir işte prim ödemeye başladığı tarih olarak kabul edilir. Askerlik borçlanması yapabilmenin temel şartları şunlar:

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • Askerlik yapmış olmak,
  • Emekli olmak için askerlik borçlanması sonucu tamamlayabileceği eksik prim gün sayısı dışında başka bir engeli olmamak.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

askerlik borclanmasi
askerlik borclanmasi hesaplama

Askerlik borçlanması tutarını hesaplamak için sosyal güvenlik primine esas en düşük ve en yüksek ücretlerin %32’si esas alınır. Buna göre 2020 yılı itibariyle askerlik borçlanması tutarının hesaplanmasında en düşük ücret olan 2.943 TL asgari ücretin %32’si 941,76 TL aylık ve 30,37 TL günlük olarak hesaplanmaktadır. Dolayısıyla askerlik borçlanmasına gitmek isten bir kişi askerlik süresine bağlı olarak aşağıdaki tutarları ödeyecektir.

  • 18 ay askerlik yapmış birisi askerlik borçlanması için toplam 16.399 TL öder.
  • 15 ay askerlik yapmış birisi askerlik borçlanması için toplam 13.666 TL öder.
  • 12 ay askerlik yapmış birisi askerlik borçlanması için toplam 10.933 TL öder.

Ziraat Bankası Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması için Ziraat Bankası’ndan kredi almak isteyenler bankanın bu konuda SGK ile yapmış olduğu protokol ile müşterilerine yararlandırdığı krediyi kullanabilir. Buna göre emekli olmak için diğer tüm şartları sağlamış olan kişiler askerlik borçlanması veya eksik BAĞ-KUR prim ödemelerini tamamlamak için Ziraat Bankasından “Emeklilerin Artısı Ziraat’ta” programı kapsamında toplam 20.000 TL ye kadar aylık 0,98 faiz oranı ile 60 ay vadeli kredi kullanabiliyor. Diğer yandan kredinin taksit ödemeleri ise kişiye emekli maaşı bağlanınca Ziraat Bankası aracılığı ile ödenecek olan emekli maaşından düşülüyor. Örnek olarak 20.000 TL ve 60 ay vade ile alınacak askerlik borçlanması kredisi için aylık 466 TL taksit ödeniyor.

Ayrıca öğrenciye kredi kartı veren bankalar listesine yazımızdan bakabilirsiniz.

Denizbank Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması yapmak üzere Denizbank’tan kredi almak isteyenlere uygun faizle tüketici kredisi imkanı sunuyor. Diğer yandan bankanın halihazırda müşterisi olanlar için şubeye gitmeden kredi kullanmak da mümkün. Denizbank ihtiyaç kredisi olarak aylık 1,09 oranından başlayan faizler ile ve 60 aya kadar vade ile kredi imkanı sunabiliyor.

Halkbank Askerlik Borçlanması Kredisi

Askerlik borçlanması amacıyla Halkbank’tan kredi almak isteyen kişiler için banka askerlik borçlanması için “maaşını Halkbank’tan alanlara özel” kredi programı kapsamında aylık 1,03’den başlayan faiz oranları ile ihtiyaç kredisi verebiliyor. Halkbank’ın kredi üst limiti; 100.000 TL ve kredi kullanan kişinin talebine bağlı olarak artan, azalan veya sabit tutarlı taksitler ile ödenebiliyor. Ayrıca kişinin emekli maaşını bankaya bağlaması ile kredi taksitleri otomatik olarak kişinin emekli maaşından düşülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen adınızı yazın